Aktualności

Modernizacja gospodarstw rolnych ? Nawet 900 000 zł!!

Modernizacja gospodarstw rolnych- nawet do 900 000 zł

Na stronie ARiMR ukazała się informacja, że od dnia 28.06.2018r. do dnia 27.07.2018r. będzie trwał nabór na działanie- Modernizacja gospodarstw rolnych- obszar A, B, C związany z budową, modernizacją budynków inwentarskich.

W związku z powyższym chciałabym przybliżyć Wam proces postępowania-od spełnienia podstawowych wymogów, do rozliczenia dotacji.  W pierwszej kolejności należy spełnić następujące warunki:

 1. Posiadać gospodarstwo o powierzchni co najmniej 1 ha lub budynek służący do prowadzenia działów specjalnych.
 2. Wielkość ekonomiczna mojego gospodarstwa mieści się w granicy od 10 000 euro do 250 000 euro (tu możesz to sprawdzić.), w zależności od obszaru, z którego będziesz korzystał. Dla ułatwienia przedstawię to poniżej (tabela).
 3. Posiadam dokument potwierdzający osiągnięcie dochodu na co najmniej 5000 zł z okresu 12 miesięcy poprzedzających miesiąc składania wniosku.

 

Obszar Inwestycje związane z: Wymagana wielkość ekonomiczna Limit pomocy
A produkcją prosiąt min. 10tys. Euro- max 250 tys. Euro 900 000 zł
B produkcją mleka krowiego min. 10tys. Euro- max 200 tys. Euro 500 000 zł
C Produkcją bydła mięsnego min. 10tys. Euro- max 200 tys. Euro 500 000zł

 

Jeżeli te trzy powyższe warunki zostały spełnione, to możemy przejść do kolejnego etapu

Tak jak napisałam wyżej limit w tym może wynosić nawet 900 000 zł. Pamiętajmy jednak, że kwoty te stanowią dofinansowanie i ich maksymalny zwrot może wynosić

 • 50% kwoty inwestycji,
 • 60% jeśli jesteśmy młodymi rolnikami lub działamy w grupie;

Zobaczcie, jak to działa:

Młodzi rolnicy i inwestycje grupowe 60% Pozostali ? 50%

500 000 zł ? muszę zainwestować ok. 834 000zł

900 000 zł- muszę zainwestować 1 500 000zł

500 000 zł ? muszę wydać 1 000 000zł

900 000 zł? muszę zainwestować 1 800 000zł

 

Spełniasz powyższe warunki i wiesz, że kwota dofinansowania jest atrakcyjna dla Twojego gospodarstwa. Co dalej?

Etapy jakie będziesz musiał przejść starając się o dofinansowanie:

 1. Etap planowania oraz tworzenia biznesplanu często decyduje o tym czy dostaniemy dotację czy jej nie dostaniemy, dlatego tak ogromne znaczenie ma współpraca z dobrym doradcą, oczywiście z zespołu Agrokoncept :). Na tym etapie w terminie od 28.06.2018 do 27.07.2018 ? musisz złożyć wniosek i biznesplan zawierający informację o planowanych inwestycjach. Czyli określamy, jak będziemy działali w co chcemy zainwestować oraz jakie przyniesie nam to korzyści. Pamiętajmy, że przy inwestycjach budowlanych konieczne jest przedstawienie dokumentów tj. projekt budowlany, kosztorysy, pozwolenie na budowę itd.
 2. Etap drugi ? jeśli doszedłeś do tego etapu to jesteś w gronie tych szczęśliwców, którzy załapali się na dofinansowanie. Jesteś na liście!! Teraz wniosek sprawdzany jest szczegółowo i jeśli wszystko jest ok podpisujemy umowę z ARiMR w której określone są konkretne warunki jakie zdecydowaliśmy się spełnić w trakcie trwania zobowiązania.
 3. Etap trzeci ? postępowanie ofertowe. Zgodnie z nowymi wytycznymi wykonanie każdej inwestycji, której wartość przekracza 30 tyś euro, wymaga przeprowadzenia postępowania ofertowego. ARiMR udostępniła specjalną platformę przetargową na której musimy tego dokonać. http://www.portalogloszen.arimr.gov.pl. Następnie po przeprowadzonym postępowaniu ofertowym należy takie postępowanie dać pracownikom ARiMR do sprawdzenia, a oni sprawdzą, czy postępowanie zostało przeprowadzone zgodnie z przepisami. Jeśli tak idziemy dalej
 4. Etap czwarty ?wykonanie inwestycji budowlanej. Na tym etapie środki na pozyskanie inwestycji musimy zorganizować we własnym zakresie. Najczęściej wybierany jest kredyt, ale to nie jedyna możliwość.
 5. Etap piąty ? wniosek o płatność. W tym etapie dokumentujemy koszty związane z poniesioną inwestycją i składamy do ARiMR wniosek o refundację części poniesionych kosztów. Agencja na wypłatę środków ma 3 miesiące i przez te trzy miesiące możemy się spodziewać kontroli naszej inwestycji.
 6. Etap ostatni ? rozliczenie biznesplanu i coroczne sprawozdanie z realizacji biznesplanu. Na tym etapie powinniśmy osiągnąć założone w biznesplanie wskaźniki, czyli przede wszystkim wzrost GVA, a następnie wzrost ten utrzymać przez co najmniej 5 lat od wypłaty płatności końcowej.

Oczywiście zostało to przedstawione w skrócie, więc gdyby pojawiły się pytania, proszę dzwonić, pisać lub zawitać do naszego biura. Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na pytania- w miarę naszej wiedzy.

 

Masz pytanie ? Zadzwoń: 574 662 719

Pozdrawiam,

Żaneta