Aktualności

Modernizacja – nowy nabór już od 19.02 do 20.03.2017 – zaczynamy :)

 

Dla kogo modernizacja ?

Zgodnie z przedstawionym harmonogramem nabór na najbardziej oczekiwane przez rolników działanie – Modernizacja gospodarstw rolnych – obszar D, odbędzie się już w lutym, a dokładniej od 19.02.2018 do 20.03.2018 r

W związku z powyższym należało by się zastanowić nad tym czy moje gospodarstwo kwalifikuje się  do najbliższego naboru. W pierwszej kolejności należy spełnić następujące warunki:

  1. Posiadam gospodarstwo o powierzchni co najmniej 1 ha, lub budynek służący do prowadzenia działów specjalnych.
  2. Wielkość ekonomiczna mojego gospodarstwa mieści się w granicy od 10 000 euro do 200 000 euro (tu możesz to sprawdzić.), albo skontaktuj się z nami i też sprawdzisz to bez nerwów 🙂
  3. Posiadam dokument potwierdzający osiągnięcie dochodu na co najmniej 5000 zł  z okresu 12 miesięcy poprzedzających miesiąc składania wniosku.

Jeżeli te trzy powyższe warunki zostały spełnione, to możemy rozmawiać dalej.

Tak jak napisałem wyżej limit w tym działaniu wynosi 500 000 zł, jeśli jednak chcę zainwestować w same maszyny, to maksymalna kwota zwrotu jaką możemy otrzymać to 200 000 zł. Pamiętajmy jednak, że kwoty te stanowią dofinansowanie i jest to 50% kwoty inwestycji , a jeśli jesteśmy młodymi rolnikami lub działamy w grupie to otrzymamy 60%. Zobaczcie jak to działa:

Młodzi rolnicy i inwestycje grupowe 60% Pozostali – 50%
500 000 zł – muszę zainwestować ok. 834 000 zł

200 000 zł – muśże zainwestować ok 334 000 zł

500 000 – muszę wydać 1 000 000 zł

200 000 – muszę zainwestować 400 000 zł

Mam nadzieję, że wytłumaczyłem to dość prosto 😉

Spełniasz powyższe warunki i wiesz, że kwota dofinansowania jest atrakcyjna dla Twojego gospodarstwa. Co dalej?

Etapy jakie będziesz musiał przejść starając się o dofinansowanie:

  1. Etap planowania oraz tworzenia biznesplanu często decyduje o tym czy dostaniemy dotację czy jej nie dostaniemy, dlatego tak ogromne znaczenie ma współpraca z dobrym doradcą, oczywiście z zespołu Agrokoncept :). Na tym etapie w terminie od 19.02.2018 do 20.03.2018 – musisz złożyć wniosek i biznesplan zawierający informację o planowanych inwestycjach. Czyli określamy jak będziemy działali w co chcemy zainwestować oraz jakie przyniesie nam to korzyści. Pamiętajmy, że przy inwestycjach budowlanych konieczne jest przedstawienie dokumentów tj. projekt budowlany, kosztorysy, pozwolenie na budowę itd. Nie musisz ich mieć w momencie składania wniosku, ale będą konieczne i bez nich Twój wniosek „nie przejdzie”.
  2. Etap drugi – jeśli doszedłeś do tego etapu to jesteś w gronie tych szczęśliwców, którzy załapali się na dofinansowanie. Jesteś na liście !! Teraz wniosek sprawdzany jest szczegółowo i jeśli wszystko jest ok podpisujemy umowę z ARiMR w której określone są konkretne warunki jakie zdecydowaliśmy się spełnić w trakcie trwania zobowiązania.
  3. Etap trzeci – postępowanie ofertowe. Zgodnie z nowymi wytycznymi wykonanie każdej inwestycji, której wartość przekracza 30 tyś euro, wymaga przeprowadzenia postępowania ofertowego. ARiMR udostępniła specjalną platformę przetargową na której musimy tego dokonać. http://www.portalogloszen.arimr.gov.pl. Następnie po przeprowadzonym postępowaniu ofertowym należy takie postępowanie dać pracownikom ARiMR do sprawdzenia, a oni sprawdzą czy postępowanie zostało przeprowadzone zgodnie z przepisami. Jeśli tak idziemy dalej
  4. Etap czwarty – zakup sprzętu i wykonanie inwestycji budowlanej. Na tym etapie środki na pozyskanie inwestycji musimy zorganizować we własnym zakresie. Najczęściej wybierany jest kredyt,  ale to nie jedyna możliwość.
  5. Etap piąty – wniosek o płatność. W tym etapie dokumentujemy koszty związane z poniesioną inwestycją i składamy do ARiMR wniosek o refundację części poniesionych kosztów. Agencja na wypłatę środków ma 3 miesiące i przez te trzy miesiące możemy się spodziewać kontroli naszej inwestycji.
  6. Etap ostatni – rozliczenie biznesplanu i coroczne sprawozdanie z realizacji biznesplanu. Na tym etapie powinniśmy osiągnąć założone w biznesplanie wskaźniki czyli przede wszystkim wzrost GVA, a następnie wzrost ten utrzymać przez co najmniej 5 lat od wypłaty płatności końcowej.

No i tyle !! Prawda, że proste?

Oczywiście bardzo to uprościłem, więc gdyby pojawiły się pytania, a takie powinny się pojawić, to zapraszam do indywidualnych konsultacji ! Dzwońcie, piszcie, a z całą pewnością pomożemy.

 

Pozdrawiam,

Marek