Aktualności

Wniosek czy oświadczanie?

W roku 2018 po raz pierwszy umożliwiła rolnikom złożenie wniosku o przyznanie płatności obszarowej w formie oświadczenia? Jak to z nowymi rzeczami bywa, pojawiła się masa wątpliwości i masa pytań. Co tak naprawdę mam oświadczyć? Skąd mam wiedzieć czy złożyć oświadczenie, czy wniosek? Kiedy złożyć oświadczenie? Sam mam sobie napisać to oświadczenie? Czy jest jakiś wzór? Takie i masę innych pytań pojawiło się w ostatnich dniach. Postaram się w prosty sposób wyjaśnić, kto musi złożyć wniosek, a kto ma złożyć oświadczenie.

W pierwszej kolejności należałoby napisać, że oświadczenia składamy jedynie do 14 marca 2018 i po tym okresie złożenie oświadczenia nie będzie możliwe. Co dalej? Wniosek czy oświadczenie?

Oświadczenie może złożyć osoba, która w roku 2017 :

 1. Zgłaszała mniej niż 10 ha gruntów ornych (nie mylić z gruntami rolnymi do których zaliczamy np. TUZ) i  powierzchnia ta nie zmieniła się od ubiegłego roku.
 2. Na wniosku obszarowym zdeklarowane mogły być jedynie te rodzaje płatności:
  – jednolitą płatność obszarową, płatność za zazielenienie, płatność dodatkową,
  – płatność związaną do powierzchni uprawy chmielu,
  – płatność do owiec,
  – płatność do kóz,
  – płatność niezwiązaną do tytoniu,
  – płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (płatność ONW) (PROW 2014-2020),
  – wypłatę pomocy na zalesianie (PROW 2007-2013),
  – premię pielęgnacyjną i premię zalesieniową (PROW 2014-2020),

Składając oświadczenie decydujemy się na podanie tych samych danych, które były w zapisane we wniosku obszarowym w roku 2017 i wnioskujemy o taką samą płatność jak w roku 2017. Co znaczy, że jeśli w roku 2017 podaliśmy za dużą powierzchnie, to składając oświadczenie znów podamy za dużą powierzchnie. Analogicznie w drugą stronę, jeśli podaliśmy za mało to i za mało podamy w roku 2018.

Zakładając jednak, że podaliśmy wszystkie dane prawidłowo, to jak złożyć oświadczenie? Oświadczenie składamy na druku, który agencja zamieściła na swojej stronie i można go pobrać tu ——–> oświadczenie. Druk wymaga wypełnienia podstawowych danych osobowych i zawiera szereg oświadczeń. Jeszcze raz przypomnę, że jest to możliwe tylko do 14 marca 2018 r.

A co z resztą? Reszta składa wniosek „normalnie” tj. przez internet ;). Dla przybliżenia podpowiem, że składasz wniosek jeśli:

 1.  wnioskujesz o płatność do młodego rolnika
 2. masz więcej niż 10 ha gruntów ornych
 3. wnioskowałeś o płatności do krów lub bydła, buraków cukrowych,  ziemniaków skrobiowych, płatności do  truskawek,  pomidorów, uprawy lnu, konopi włóknistych, wysokobiałkowych
 4. uczestniczysz w programie rolnośrodowiskowym lub ekologicznym
 5. powiększyłeś lub pomniejszyłeś swoje gospodarstwo.

No i myślę, że teraz nie macie już wątpliwości czy złożyć wniosek czy oświadczenie. Gdyby jednak było inaczej – dzwońcie, piszcie, a my pomożemy 🙂

 

Pozdrawiam,

Marek